نابودی کرونا با علم در خدمت صلح و توسعه

علم در خدمت صلح و توسعه، راه حل نابودی کرونا


روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه

10 نوامبر (20 آبان) به نام روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه (World Science Day for Peace and Development) نام گزاری شده است. چرا که ایجاد صلح نیاز به دانشمندانی دارد که به صلح فکر می‌کنند و در کنار آن همراه با دانش خود، اخلاق و خرد را همراه می‌کنند. امروزه با توجه به همه‌گیری ویروس کرونا (Covid-19) ارتباط میان علم و صلح، بیشتر از گذشته مورد توجه قرار گرفته است.

تاریخچه

این روز با تصمیم‌گیری یونسکو (UNESCO) در سال 2001 و با هدف به کارگیری علم در جهت صلح و بهره‌مندی مردم از اثرات و ثمرات علم، تکنولوژی و … نام گزاری شد. همواره یونسکو در تلاش است تا فلسفله اصلی خود که همان صلح جهانی است را در ذهن بشر ایجاد کند. تفکر اصلی در مورد علم در خدمت صلح، از آنجا نشات گرفته است که بر اساس باور محققان، تفکر جنگ در ابتدا در ذهن افراد شکل می‌گیرد و پس از آن عملی می‌شود. پس نیاز است تا دانشمندان به صلح فکر کنند و به دنبال دست آوردهای علمی در راستای صلح جهانی باشند.

هدف اصلی علم باید ایجاد صلح باشد تا بتواند به مردم و جامعه بشری کمک کند و درد و رنج آنها را بکاهد. در غیر این صورت، نتیجه مورد انتظار از آن بدست نمی‌آید. پس لازمه شروع هر کار علمی، اخلاق‌مداری و تفکر صحیح نسبت به آن است.

جشن گرفتن این روز نشان از اهمیت بالای علم در جامعه دارد و نیازمند است تا دید جامعه نسبت به آن و مشکلات علمی، باز شود و اهمیت و ارتباط علم در زندگی روزمره ما مشخص گردد. هرچه علم به جامعه نزدیک‌تر شود، افراد جامعه نسبت به پیشرفت‌های علمی، آگاه‌تر می‌گردند و نقش دانشمندان در شناخت دقیق و ایجاد زندگی راحت‌تر در کره‌ای که ما به آن خانه می‌گوییم مشخص می‌شود.

علم برای مردم در 2020

در سال 2020 که همه دنیا، درگیر ویروس همه گیر کرونا (covid-19) هستند، نقش ضروری دانشمندان، بیشتر از قبل به چشم می‌آید. با تاکید بر روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه، بر نقش آنها در کمک به مردم، تاکید می‌شود و نیاز است تا علم بیشتر از هر زمان دیگری در خدمت مردم باشد. یونسکو در این روز و به دلیل همزمانی آن با دوران کرونا (کوید 19) سه بخش عمده را مد نظر دارد:

  1. همکاری بین المللی دانشمندان

برای حل کردم معضل همه‌گیری کرونا، ضروری است تا همکاری بین‌المللی در میان دانشمندان صورت بگیرد و جلسات و گردهمایی‌های در این خصوص در میان دانشمندان، سیاست‌گذاران، پزشکان خصوصی، صنایع بهداشت، جامعه مدنی و عموم مردم صورت گیرد تا همه افراد به دانش علمی، دسترسی آزاد داشته باشند.

  1. اطمینان از دسترسی به آب

دسترسی به آب آشامیدنی یک امر ضروری است که باعث جلوگیری از انتشار کرونا می‌شود و نابودی آن را ممکن می‌سازد. یونسکو، با ایجاد اطلاعیه‌هایی در خصوص هشدارهای مربوط به کرونا و ملاحظات بهداشتی، سعی در آن داشته تا بتواند در جلوگیری از این ویروس، اطلاع رسانی کند و اهمیت سیاسیت‌ها و مدیریت منابع آبی برای دسترسی به آب آشامیدنی و تمیز و دسترس را بیان کند.

  1. حمایت از بازسازی‌های زیست محیطی

فشار بر تنوع زیستی و زیستگاه طبیعی، باعث بوجود آمدن مشکلاتی مانند کرونا شده است. بیشتر از همیشه، الان نیازمند هستیم تا در خصوص ارتباطات میان افراد و طبیعت، بازنگری کنیم. یونسکو سعی در این داشته تا با اطلاعیه‌ها و مقالات خود ارتباط میان مردم و طبیعت را نزدیک‌تر و بهتر کند.

ترجمه شده از سایت رسمی یونسکو

به امید داشتن جامعه‌ای مملو از صلح و آرامش

آرمان کاوش

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مناسبت‌ها

2020COVIDcovid-19CRONAصلحعلمعلم در خدمت صلحکروناکسب و کار آنلاینکسب و کار اینترنتیکوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *