گوگل کیورد Google Keywords

یافتن کلمه کلیدی با گوگل کیورد


گوگل کیورد نرم افزاری برای پیدا کردن کلمه کلیدی

گوگل کیورد Google Keywords نرم افزاری هست که با استفاده از اون می‌تونید کلمه کلیدی مناسب برای سایت خودتان پیدا کنید و میزان رقابت روی آن کلمه رو ببینید. آمار و اطلاعات متعددی در گوگل کیورد در اختیار شما قرا می‌گیرد. هر ساله گوگل برنامه‌ها و سیاست‌های خودش رو تغییر میدهد، به همین خاطر ما جدیدترین متد گوگل کیورد Google Keywords در سال 2020 را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم.  امروز در این مقاله قصد داریم تا صفر تا صد گوگل کیورد رو برای شما توضیح بدهیم تا بتوانید از آن استفاده کنید و سایت خودتان را از لحاظ رنک گوگل بالا ببرید.

چرا کلمه کلیدی نیاز داریم؟

کلمه کلیدی، کلماتی هستند که صفحه سایت شما، بر اساس آن برای گوگل شناخته می‌شود و زمانی که فردی کلمه کلیدی شما رو سرچ کند، صفحه شما، جزو صفحاتی هست که گوگل به فرد پیشنهاد می‌دهد. مثلا اگر شما فروشگاه موبایل داشته باشید، یکی از کلمات کلیدی شما، فروش موبایل هست. زمانی که فردی فروش موبایل رو سرچ می‌کنه، سایت شما در صفحات جستجو شده گوگل نمایش داده می‌شود.

اما اینکه کدام صفحه در سرچ گوگل اول قرار بگیرد و کدوم صفحه در صفحات بعدی گوگل باشد، بر اساس سئو سایت شما محاسبه می‌شود. مثلا فروش موبایل، کلمه‌ای هست که همه افراد از آن استفاده می‌کنند. یعنی رقابت روی این کلمه بالاست و شانس شما برای دیده شدن پائین می‌آد. حالا اگه جزئیات بیشتری به آن اضافه کنید، این رقابت کمتر میشود. مثلا میتوانید مدل گوشی را هم جزو کلمات کلیدی بیاورید: Iphone 12 یا حتی جزئی تر کنید و رنگ محصول هم در کلمه کلیدی استفاده کنید: Iphone 12 blue.

اما با این حال تا شما میزان سرچ کلمه و میزان رقابت آن را ندانید، نمی‌توانید تصمیم درستی برای انتخاب کلمه کلیدی اتخاذ کنید. به خاطر همین نیاز به ابزاری دارید تا آمار کامل هر کلمه رو برای شما مشخص کند:

گوگل کیورد Google Keywords 

گوگل کیورد، یک سایت رایگان می‌باشد که ما میتوانیم برای پیدا کردن کلمات کلیدی از آن استفاده کینم. اما اول از همه این که این سایت برای ای پی (IP) ایران فیلتر هست (به خاطر تحریم‌). پس برای استفاده از آن نیاز دارید تا فیلترشکن خود را روشن کنید. حالا روی این لینک کلیک کنید تا وارد سایت گوگل کیورد Google Keywords شوید. از اینجا مرحله به مرحله با هم پیش می‌رویم:

مرحله اول: ورود به گوگل کیورد

اولین مرحله این است که اکانتی در گوگل اد Google Ads بسازید تا بتوانید به ابزارهای گوگل کیورد Google Keywords دسترسی داشته باشید. اطلاعات خاصی برای ورود نیاز ندارید، فقط لازم هست تا آدرس ایمیل و اسم سایت خودتان را (اسم سایت اختیاری است) وارد کنید و بعد از آن وارد صفحه اول می‌شوید. بالا سمت راست از قسمت Tools & System که آیکون آچار رو دارد، گزینه کیورد پلنر Keywords planner  را انتخاب کنید (مانند عکس زیر)

Keywords planner

در قسمت کیورد پلنر، دو باکس را مشاهده می‌کنید که دو استراتژی مختلف برای انتخاب کلمه کلیدی است:

  1. Discover new keywords: پیدا کردن کلمه کلیدی جدید

  2. Get search volume and forecasts: مشاهده میزان جستجو و پیش‌بینی آن

با استفاده از هرکدام از این دو مورد، می‌توانید کلمه کلیدی مناسب برای خودتان را انتخاب کنید. پس حالا به سراغ مرحله دوم می‌رودیم

Google Keywords planner

مرحله دوم: انتخاب ابزار مناسب

همانطور که گفته شد، از هر دو مورد می‌توانید برای یافتن کلمه کلیدی استفاده کنید. در اینجا نحوه استفاده از هر دو را برای شما شرح می‌دهیم تا بتوانید تعداد زیادی کلیمه کلیدی پیدا کنید و از میان آنها کلمه مناسب را انتخاب نمایید.

Discover new keywords: پیدا کردن کلمه کلیدی جدید

با کلیک بر روی این گزینه، در صفحه باز شده، فیلدی قرار دارد که از شما می‌خواهد نام محصول یا خدماتتان را برای جستجو در آن وارد کنید تا آمار مربوط به آن کلمه و کلمه‌های مشابه رو برای شما شرح بدهد. البته اگر کلمه فارسی سرچ می‌کنید حتما در قسمت Language بالای فیلد جستجو زبان خود را به فارسی (Persian) تغییر دهید. به همین خاطر، باید در وارد کردن کلمه بسیار دقیق باشید. برای مقایسه کلمه‌های مختلف نیز، می‌توانید چند کلمه در فیلد بنویسید و هر کلمه را با کاما از هم جدا کنید.

راه دیگر پیدا کردن کلمه کلیدی، استفاده از صفحه سایت خود هست. مثلا می‌توانید با وارد کردن آدرس سایت (URL) صفحه اول، کلمات کلیدی داخل آن را مشاهده کنید و نسبت آماری هر کدام را مشاهده نمائید. برای هر کدام از صفحه‌های سایتتان می‌توانید از این ابزار استفاده کنید.

Get search volume and forecasts: مشاهده میزان جستجو و پیش‌بینی آن

این ابزار زمانی به کار می‌آید که شما لیست بلندی از کلمات کلیدی را در اختیار دارید و می‌خواهید پیش بینی گوگل از میزان کلیک بر روی آنها را ببینید. پس به راحتی، لیستتان را در آنجا پیست می‌کنید و یا اگر فایل دارید، فایل آن را آپلود می‌کنید.

با هر کدام از این روش‌های میتوانید میزان تاثیرگذاری کلمات کلیدی خودتان را ببینید. داده‌هایی که گوگل کیورد پلنر Google Keywords Planner  به ما می‌دهد، نیاز به تفسیر دارد. برای گرفتن نتیجه بهتر بهتر است بدانید که از این داده‌ها هر کدام چه معنایی دارد. گام بعدی ما در این ارتباط است.

مرحله سوم: دسته‌بندی نتیجه‌ها

زمانی که شما کلمه کلیدی را جستجو می‌کنید و یا کلمات کلیدی سایت خود را بررسی می‌کنید، جدولی مانند جدول زیر به شما ارائه می‌دهد که آمار مربوط به هر کدام از کلمه‌هاست. هر ردیف اطلاعاتی به شما می‌دهد:

keywordplanner-ideas

ردیف اول: کلمات کلیدی (Keywords)

شما می‌توانید با بررسی هر کدام از آنها، کلمه کلیدی را از میان آن‌ها انتخاب کنید.

ردیف دوم: میانگین سرچ ماهانه (Avg. monthly searches).

در این قسمت به شما نشان می‌دهد که در طول یک ماه، چه تعداد سرچ یا جستجو برای این کلمه کلیدی وجود دارد. این آمار به صورت عددی است و k به معنی 1000 عدد می‌باشد. به این معنی که اگر نوشته شده سرچ کلمه‌ای بین 1k-10k است، یعنی 1000 تا 10000 نفر در ماه این کلمه کلیدی را سرچ می‌کنند.

با کلیک بر روی عنوان این ستون (Avg. monthly searches) ، می‌توانید دسته‌بندی این ستون را از زیاد به کم یا برعکس تعیین کنید. واضح است که هر چه تعداد سرچ‌ها در ماه بیشتر باشد، کلمه کلیدی برای شما مناسب‌تر است اما این همه ماجرا نیست. شما باید میزان رقابت بر روی هر کدام از کلمات کلیدی را بسنجید.

ردیف سوم: رقابت (Competition)

در این قسمت برای شما مشخص می‌کند که هر کدام از کلمه‌ها چه میزان رقابتی در میان سایت‌ها دیگر دارد و با سه حرف کم (Lowمتوسط (Medium) و زیاد (High) برای شما مشخص می‌کند. به عبارت دیگر، اگر تعداد زیادی از سایت‌ها از یک کلمه استفاده کرده باشند، عبارت زیاد (High) برای آن کلمه نشان داده می‌شود و هرچه کمتر استفاده کرده ‌باشند عبارت کم (Low) نمایش داده می‌شود.

با زدن بر روی نام ستون (Competition) می‌توانید دسته‌بندی آن را زیاد به کم و یا برعکس کنید. پس برای شما بهتر است تا کلمه‌ای را انتخاب کنید که رقابت کمتری بر روی آن است اما در عین حال باید توجه به میزان جستجوی کلمه توسط افراد هم داشته باشید.

به این ترتیب، شما باید کلمه کلیدی را انتخاب کنید که رقابت کم بر روی آن است و در عین حالا تعداد بالای جستجو در ماه را دارد.  اگر کلمه‌ای رقابت کمی داشته باشید ولی ممیزان جستجوی آن زیر 100 نفر باشد برای شما، کلمه کلیدی مناسبی نیست. یا اگر کلمه کلیدی 10هزار سرچ در ماه داشته باشد ولی رقابت در آن بسیار بالا باشد، شانس شما برای قرار گیری در رتبه اول سرچ گوگل پایین می‌آید.

بقیه موارد ستون‌ها مربوط به تبلیغ (Ads) در گوگل است و میزان مبلغ پرداختی برای هر کلمه رو به شما نشان می‌دهد تا صفحه شما را برای مدتی در قسمت بالای گوگل قرار دهد. به این توجه داشته باشید که اگر شما از گوگل ادز استفاده کنید، کلمه (Ads) در کنار سایت شما در سرچ گوگل نمایش داده می‌شود. با این حال هرچه قیمت دلار آن کلمه بالاتر باشد، کلمه از لحاظ جستجو د تاثیرگذاری بهتر است.

مرحله چهارم: انتخاب کلمه کلیدی

پس از اینکه میزان جستجو و رقابت کلمه کلیدی را بررسی کردید، وقت آن است که آن را انتخاب کرده و تیک کنار آن را بزنید و در قسمت بالای جدول به عنوان کلمه کلیدی خودتان اضافه کنید (دکمه Add Keywords). با این کار کلمه کلیدی شما به عنوان نقشه‌ای برای شروع کار انتخاب می‌شود. در منوی سمت چپ، بخش پلن اورویو (Plan Overview) را انتخاب کنید. در این بخش پیش بینی گوگل از آمار سایت را به شما نشان می‌دهد.

از جمله این آمار می‌توان به تعداد کلیک‌ها رای این کلمه کلیدی (click) و تعداد جستجو برای این کلمه کلیدی (impression) اشاره کرد. با استفاده از این آمار نیز می‌توانید میان دو کلمه‌ای که آمار مشابهی در مرحله قبلی داشتند، کلمه‌ای که بیشترین کلیک را برای شما خواهد داشت را انتخاب کنید.

چک کردن رقبا

شما با وارد کردن آدرس سایت‌های رقیب خود نیز می‌توانید کلمات کلیدی که آنها استفاده کرده‌اند را ببینید و کلمه کلیدی خود را از میان نتایج نمایش داده شده انتخاب کنید.

این نوشته بر اساس تجربیات شخصی و ترجمه مقاله‌ای از سایت بک لینک می‌باشد. شما می‌توانید برای مطالعه این مقاله به زبان انگلیسی، اینجا کلیک کنید.

نتیجه‌گیری:

زمانی که شما می‌خواهید کلمه کلیدی مناسبی را پیدا کنید، باید چند نکته را در ذهن خود داشته باشید. اول اینکه، کیمه کلیدی شما نباید کلی باشد چون بسیاری از افراد از آن استفاده کرده‌اند و دوم اینکه کلمه کلیدی نباید خیلی جزئی باشد، چون ممکن است کسی آن را سرچ نکند. برای پیدا کردن بهترین کلمه، بهتر است از گوگل کیورد پلنر Google Keywords Planner استفاده کنید. با استفاده از آن می‌توانید میزان سرچ هر کلمه و همچنین میزان رقابت سایر سایت‌ها بر روی آن کلمه را ببینید.

 

همچنین می‌توانید این کار را به ما بسپارید. در بخش دیجیتال مارکتینگ آرمان کاوش، ما می‌توانیم به شما کمک کنیم تا سایت شما کلمه کلیدی مناسبی داشته باشد و از لحاظ سئو و رنک گوگل بهینه شود. برای مشاهده صفحه خدمات دیجیتال مارکتینگ ما، بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیجیتال مارکتینگسئو

Digital MarketingE-MAILFACEBOOKgoogle analyticsGoogle Keyword PlannerGoogle Search ConsolINSTAGRAMKEYWORDSLinkedInTelegramTwitterایمیلاینستاگرامتلگرامتوئیترتولید محتوادیجیتال مارکتینگسئوشبکه مجازیفیسبوککلمات کلیدیکلمه کلیدیگوگل آنالیتیکسگوگل سرچ کنسولگوگل کیورد پلنرلینکدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *