انواع بازاریابی و شناخت بهترین راه برای افزایش فروش

انواع بازاریابی

شناخت انواع بازاریابی و انتخاب بهترین مدل


بازاریابی چیست؟

برای آشنایی با انواع بازاریابی ابتدا نیاز است تا با بازاریابی آشنا شد. در واقع به معرفی محصول و تبلیغ نوع خدماتتان به افراد، بازاریابی می‌گویند. داشتن برنامه بازاریابی درست و هدفمند و سازمان یافته باعث می‌شود کسب کار و خدمات سازمان راحتتر در معرض دید افراد قرار بگیرد. که این امر موجب اعتماد سازی برای مخاطب می‌شود. در نتیجه با بالا رفتن شناخت محاطب از محصول و خدمات و فراهم کردن بستر اعتماد نسبت به سازمان، میزان فروش به نحو قابل توجهی بالا رفته و به سودآوری و توسعه کسب و کار کمک شایانی می‌کند.

انواع بازاریابی

بازاریابی برای هر کسب کار نو پا و یا قدیمی مهم و ضروری می‌باشد و می‌بایست محصول و خدمات به نحو احسنت در بازار و به مخاطب معرفی گردد. بازاریابی انواع مختلفی دارد که برای بکارگیری بهترین روش بازاریابی می‌بایست ابتدا سازمان را از جنبه های مختلف نوع تولید، خدمات، بودجه، زمان، اهداف و….. مورد بررسی قرار دهیم و سپس یکی از انواع بازاریابی را در راستای بهتر شدن و ارتقا دادن فروش برای کار خود در نظر بگیرید. امروزه برای کسب و کارها از چهار روش بازاریابی استفاده می‌شود:

1. بازاریابی تلفنی

در بازاریابی تلفنی، نیاز است تا فردی در شرکت حضور داشته باشد و به صورت مستمر با شماره‌های مختلف تماس بگیرد و محصول یا خدمات شما را به افراد معرفی کند. در این نوع بازاریابی، لحن بازاریاب و شناخت مشتریان بسیار مهم است. چرا که باید با هر فرد مطابق با شخصیتش صحبت کند. ممکن است لازم باشد با فردی صمیمی شود و یا با فرد دیگر رسمی صحبت کند. بازاریاب باید در لحظه بتواند نوع شخصیت هر فرد را تشخیص دهد و با او صحبت کند. از دیگر موارد مورد اهمیت، پیگیری بازاریاب است. بازاریاب باید به صورت دوره‌ای با افراد و مخصوصا مشتریان تماس بگیرد و یک گفتگو در مورد میزان رضایت آنها و یا حتی در مورد آب و هوا، با افراد داشته باشد.

2. بازاریابی حضوری

در بازاریابی حضوری، فرد بازاریاب، به محل کار افراد مختلف می‌رود و با آنها صحبت می‌کند. این روش از بازاریابی هم مانند همان بازاریابی تلفنی است اما از طریق تلفن انجام نمی‌شود و حضورا بازاریاب با افراد در ارتباط است. حتی ممکن است برای شروع چند بار اول را به مشتری سر بزند و پس از آن به صورت تلفنی ادامه کار را انجام دهد.

3. بازاریابی آنلاین (دیجیتال مارکتینگ)

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و استفاده مداوم افراد از اینترنت، ضرورت استفاده از دیجیتال مارکتینگ، مشخص می‌شود. این روش بازاریابی، از چندین راه مختلف مانند سایت، سئو (قرار گرفتن در صفحه اول گوگلفضای مجازی به خصوص اینستاگرام، تولید محتوا، ارسال ایمبل تبلیغاتی و … صورت می‌گیرد. امروزه وجود بازاریابی آنلاین برای هر کسب و کاری ضروری است و بهتر است یکی از موارد دیجیتال مارکتینگ را حتما داشته باشید و یا به دست افراد متخصص در این حوزه بسپارید. 

مقاله آشنایی با دیجیتال مارکتینگ را حتما بخوانید “اینجا کلیک کنید”

4. بازاریابی پیامکی

در این روش از بازاریابی، شما با ارسال پیامک به گوشی افراد و یا مشتریانتان، کسب و کار خود را معرفی می‌کنید و به تبلیغ محصولات و یا تبلیغ خدمات خود می‌پردازید. بازدهی این روش بسیار بالاست و هزینه اندکی دارد. فقط کافی است سامانه ارسال پیام کوتاه خریداری کنید و با استفاده از آن پیامک انبوه ارسال کنید. در پنل پیامک، شماره‌های آماده از افراد در منطقه و شهرهای مختلف وجود دارد و دیگر نیازی نیست که شما به دنبال پیدا کردن شماره‌های افراد باشید. حتی این شماره‌ها بر اساس صنف، جنسیت، رده سنی و … تفکیک شده است. شما تنها نیاز است که انتخاب کنید به کدام گروه پیامک ارسال کنید.

با توجه به اهمیت موبایل و در دسترس بودن تلفن همراه و همچنین پایین بودن تعرفه هر پیامک و امکان مشخص کردن بازار هدف برای جلوگیری از به هدر رفتن بودجه تبلیغات این نوع بازاریابی یکی از مناسب ترین و پربازده ترین شیوه های تبلیغ می‌باشد. این نوع بازاریابی دو هدف دارد. اول جذب مشتری جدید با ارسال پیامک تبلیغاتی و بعد از آن نگهداشتن مشتریان قدیمی با ارسال پیامک خدماتی (ارسال تبریک تولد و مناسبت‌ها، ارسال کد تخفیف و …).

برای اطلاعات بیشتر در ارتباط با سامانه پیام کوتاه اینجا کلیک کنید.

5. بازاریابی کاتالوگ

چاپ بروشور، کاتالوگ و تراکت و پخش آن در سطح شهر نیز نوع دیگری از بازاریابی است. با اینکار افرادی که در محدوده کاری شما حضور دارند، این تبلیغات را می‌بینند و ار خدمات شما استفاده می‌کنند. استفاده از بیلبورد تبلیغاتی در سطح شهر نیز، روش دیگری است که شما می‌توانید از آن در جهت تبلیغات محصولات و یا تبلیغات خدمات خود استفاده کنید.

6. بازاریابی با کمک افراد مشهور

نوع دیگری از بازاریابی، سپردن تبلیغات به افراد مشهور و به اصطلاح سلبریتی یا اینفلوئنسر است. با اینکار طرفداران و فالورهای این افراد تشویق می‌شوند تا از خدمات و محصولات شما استفاده کنند و شما تبلیغ موثری برای کسب و کار خود داشته‌اید. حتی باعث افزایش فالور در پیج اینستاگرام شما می‌شود.

 

سطوح بازاریابی

بعد از صحبت در مورد انواع بازاریابی باید این نکته هم مورد بررسی قرار دهیم که بازاریابی در دو سطح بازاریابی بلند مدت و بازاریابی کوتاه مدت، امکان برنامه ریزی و پیاده سازی دارد که باید شرایط سازمان را بر حسب اهداف، کمبودها، بودجه و  زمان مورد برسی قرار دهیم و بهترین سطح از بازاریابی مورد نیاز را انتخاب کنیم و بکار بگیریم.

1. بازاریابی کوتاه مدت :

بازاریابی کوتاه مدت باعث افزایش ناگهانی میزان فروش می‌‌شوند و به ندرت دوام می‌یابد. افزایش‌های ناگهانی فروش به طور معمول ناشی از فعالیت‌های تبلیغاتی بازاریابی و یا فروش محصولات در یک محدوده‌ی زمانی خاص است. این اتفاق زمانی می‌افتد که شما تبلیغات خودتان را به یک باره قطع کنید و هیچ کدام از انواع بازاریابی را دیگر ادامه ندهید و ارتباط موثری با مشتری‌های جذب شده نیز نداشته باشید. این نوع بازاریابی شامل، ارسال پیامک تبلیغاتی، بازاریابی کاتالوگ و بازاریابی به کمک افراد مشهور را شامل می‌شود.

2. بازاریابی بلند مدت :

بازاریابی بلند مدت همانطور که از اسمش پیداست نیاز به برنامه ریزی دقیق و گذشت زمان می‌باشد. برای وفادار سازی و ثابت شدن مشتری‌ها باید اعتماد مخاطب را بالا ببریم که این امر ملزم به گذشت زمان می‌باشد. همچنین با معرفی محصول و خدمات خود از طریق بازاریابی دیچیتالی و قرار دادن محتوا در سایت و به مرور زمان بالا آمدن سئو و قرارگیری سایت در صفحه اول گوگل میتوانیم به یک بازاریابی بلند مدت فکر کنیم. و در طول این زمان با استفاده از استراتژی های مختلف و ایجاد رابطه دو طرفه با مخاطب خود به جلب اعتماد مشتری بپردازیم. در نتیجه مشتری ثابت و وفادار برای خود داشته باشد. ابن نوع بازاریابی شامل بازاریابی تلفنی و بازاریابی حضوری (در صورت استمرار) و بازاریابی آنلاین یا دیجیتال مارکتینگ است.

نتیجه گیری

بازاریابی می‌تواند به هر کسب و کاری کمک کند تا افزایش فروش داشته باشید و می‌توان گفت برای هر کسب و کاری ضروری است. اصولا بازاریابی به معرفی محصول و خدمات شما به مخاطبان گفته می‌شود که می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد. برای شروع کار ابتدا نیاز است تا ظرفیت شرکت خودتان را بسنجید. نتیجه سنجش از لحاظ خدمات، محصولات، بودجه، زمان و هدف شما بدست می‌آید. پس از آن می‌توانید سیاست بازاریابی خود را مشخص کنید و یکی از انواع بازاریابی را انتخاب نمایید. قطعا داشتن طراحی سایت و صفحه اینستاگرام به شما کمک می‌کند که همیشه بازاریابی دیجیتالی خود را داشته باشید. و با استفاده از پنل پیامک و بنرها و بروشورها، بتوانید به صورت دوره‌های تبلیغات خود را انجام دهید.

شرکت آرمان کاوش در ارتباط با تبلیغات و ارائه خدمات بازاریابی به کسب و کارها کمک می‌کند. برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با خدمات ما، بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

بازاریابیدیجیتال مارکتینگ

fhchvdhfdfhchvdhfd hkghdkانواع بازاریابیبازاریابیبازاریابی آنلاینبازاریابی اینترنتیبازاریابی تلفنیبازاریابی حضوریبازاریابی دیجیتالیبازاریابی فروشبازاریابی محتوابازاریابی و فروشبرندینگدیجیتال مارکتینگروش بازاریابیروش‌های بازاریابیمدیر بازاریابیمدیریت بازاریابینتورک چیستنتورک مارکتینگنتورکی چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *